Боронування землі трактором

   При обробці грунту, як правило, після переорювання проводять боронування землі. Виглядає це як розбивання і подрібнення великих шматків перевернутої землі, перемішування грунту і подальше розрівнювання. На дачних ділянках своєрідним аналогом є розрівнювання грунту граблями.

Особливості боронування землі

   Цей агротехнічний прийом зберігає грунт від пересихання, розбивається верхня ґрунтова кірка, закладаються вглиб мінеральні добрива, знищуються сходи бур’янів. Боронування застосовується перед посівною обробкою грунту. Іноді його проводять окремо після оранки або разом з оранкою. На великих полях його проводять подвійним перекриванням один одного слідом по діагоналі поля. Якщо боронування не було проведено своєчасно, і земля підсохла, то при пересиханні грунту не рекомендується проводити боронування, так як верхній шар розкришиться в пил і порушиться утворення капілярних зв’язків в землі.

   Розпушування грунту проводиться на глибину до трьох сантиметрів зубовими боронами. Більш глибоке розпушування проводиться важкими дисковими боронами. Глибина обробки грунту залежить від нахилу зубів борони, маси самої борони і швидкості пересування по полю. В результаті проведеної обробки грунту створюється мульчируючий шар, порушуються верхні грунтові капілярні зв’язки. Розрівнювання грунту захищає його від вивітрювання і пересихання. У давні часи для проведення боронування в селянських господарствах застосовували стовбур дерева з великою кількістю сучків. Як правило, це були ялинові сукуваті дерева. Дерево чіпляли до запряжених коней і протягували по всій площі поля, добиваючись таким чином відносного розрівнювання землі.

Використання тракторів на полі

   Застосування тракторів на полях дає можливість прискорити і полегшити процес боронування грунту. Борони можуть бути з’єднані на тракторі в одне зчеплення з плугом або сівалками. Тобто засіяне насіння відразу засипається розпушеною подрібненої землею. Це дає дружний вхід посіяних культур і одночасне дозрівання сільськогосподарських культур. Нові розроблені методи обробки землі, особливо на легких землях, припускають використання дискових борон без попередньої оранки грунту. Вважається, що цей спосіб обробки грунту достатній для отримання хорошого врожаю.

   Такий спосіб застосовують на добре окультурених грунтах, а також на землі нечорнозем’я або на землях південних степових зон з допомогою боронування важкими дисковими боронами. Це запобігає розпиленню поверхневого шару землі. Для кращого розпушування боронування проводять впоперек або по діагоналі лінії оранки. Невеликі ділянки, як правило, боронують по контуру концентруючими колами. Борону найчастіше агрегують спільно з плугом на зчепленні до трактора. І якщо на легких зубових боронах основною робочою частиною є зуби, то для важких дискових борін основний робочий орган — це гладкі або вирізні диски, зібрані в єдину батарею. Таку збірну батарею дисків розташовують під кутом до лінії руху трактора або культиватора.

   Принцип роботи дискової борони — обертання дисків і, під час руху, розрізання грунту, розпушування і перемішування. Добре зарекомендували себе дискові борони, агреговані з трактором, для очищення (лущення) стерні після сінокосу, збирання сільськогосподарських культур, при передпосівній обробці землі. При оснащенні дискової борони спеціальними пристроями, що допомагають дискової борони не зачіпати стовбури дерев, цілком можливе застосування таких садових дискових борін для обробки міжрядь і для боротьби з бур’янами.