Культивація грунту

   Агротехнічний захід, що забезпечує розпушування і часткове перемішування ґрунту, а також повне знищення бур’янів і вирівнювання поверхні поля називають культивацією. Виконують її культиваторами. Якщо грунт розпушують без перевертання на глибину більше 12 см, таку обробку називають глибоким розпушуванням і виконують його культиваторами-плоскорізами або чизель-культиваторами.
За призначенням розрізняють культиватори парові (для суцільного оброблення грунту), просапні (для міжрядної обробки просапних) і універсальні (для суцільного оброблення грунту і міжрядної обробки просапних культур). За конструкцією робочих органів культиватори діляться на лапчаті, чизельні, дискові, штангові і плоскорізи.
   Розпушувальні лапи — це вузькі, іноді долотоподібні знаряддя. Використовують їх для розпушування грунтів, чистих від бур’янів. Кріпляться на жорстких або пружинних стійках.
   Підрізаючі лапи мають стрільчату або ножеподібну форму. Призначаються вони для неглибокого підрізування і розпушування грунту без перевертання, а також для знищення бур’янів. При обробці підрізаючими лапами забезпечується найкраще зберігання вологи в грунті (в шарах, що залягають нижче верхнього, який розпушується підрізаючою лапою). Підрізаючі, або плоскорізи, лапи в залежності від форми поділяють на односторонні плоскорізні, стрілчасті-плоскорізні і стрільчато-універсальні. Підрізаючі лапи встановлюють так, щоб всі їх сліди перекривалися один одним і щоб леза переміщалися паралельно поверхні грунту.

   При передпосівній обробці такі лапи трохи ущільнюють грунт (під слідами лап), утворюючи щільне ложе для насіння і добре розпушують верхній шар без перевертання.
   Культиватори з підрізаючими робочими органами використовують і для міжрядної обробки просапних культур, для обробки парів.
Недоцільно використовувати культиватори з лапчастими робочими органами на площах, засмічених коренепаростковими бур’янами.
Лапи культиваторів кріпляться на жорстких або пружинних стійках. На останніх в основному кріпляться лапи розпушувального типу.
Культиватори з пружинними лапами мають значні недоліки, вони не зрізають всіх бур’янів, особливо корнепаросткових; більше розпилюють і частково перевертають ґрунт, що призводить до його висушування. Такі лапи виносять наверх насіння бур’янів з більш глибоких шарів ґрунту. Саме тому для передпосівної обробки слід використовувати культиватори з жорсткими стійками. Однак пружинні лапи краще розпушують і перемішують ущільнені грунти, не забиваються при роботі, тому нерідко замінювати їх іншими знаряддями можна.
Культиватори, використовувані для передпосівної обробки та обробки парів, мають два типи робочих органів — стрільчасті універсальні і розпушувальні лапи. Робочими органами просапних культиваторів є односторонні і стрільчасті плоскорізні і розпушувальні долотоподібні лапи. При необхідності просапні культиватори обладнують додатковими робочими органами — підгортачі (для підгортання картоплі, інших культур, для нарізування поливних борозен) і підживлювальними лапами. Універсальні культиватори мають робочі органи і парових, і просапних культиваторів.
   Чизель-культиватор — це знаряддя з розпушувальними вузькими долотоподібними лапами, які монтуються на міцній рамі на відстані 15-20 см. одна від одної. Чизель використовують тоді, коли потрібно глибоко розпушити грунт без перевертання: під час весняного обробітку зябу в районах надмірного зволоження і зрошувального землеробства. Легкими чизелем можно рихлити ґрунт на глибину 25-30, а важкими — на 40-45 см.

   Значно поширений дисковий лущильник, основним призначенням якого є лущення стерні відразу після збирання зернових. Широко використовують дискові лущильники для підготовки грунту під озимі після гороху і кукурудзи на силос.
Штанговий культиватор використовують для другої і наступних культивації пару в системі плоскорізної обробки. Штанга підрубує бур’яни і виносить їх наверх без перевертання грунту. Ці культиватори можна використовувати для передпосівної обробки поля під озиму пшеницю, а на більш легких ґрунтах під ярі культури.
   Для обробки «пирейних» полів і передпосівної обробки важких грунтів придатний культиватор-плоскоріз ерозійний з плоскими лапами й штанговим пристроєм.
   Культиватори-плоскорізи використовують для розпушування грунту з залишенням на його поверхні стерні. Робочим органом культиваторів-плоскорізів є плоскорізальні лапи.
   Використовують також інші типи знарядь. Так, при вирощуванні картоплі застосовують підгортачі, цукрових буряків та інших просапних культур — вдосконалені культиватори, що дозволяє поєднувати такі процеси, як розпушування грунту, внесення гербіцидів та підживлення рослин. У цих культиваторів є наступні три робочих органа: долото для розпушування чистого від бур’янів поля, лапа для знищення бур’янів і ножі для підживлення.
   Спеціальні пристрої для культиваторів використовують для післясходового внесення гербіцидів.
   Типи використаних культиваторів і робочих органів залежать від особливостей ґрунту, рослин і погодних умов. У посушливих південних районах, особливо в другій половині літа, для розпушування чистих парів використовують культиватори, якими можна обробляти грунт на невелику глибину, менше висушуючи його і залишаючи вирівняну поверхню. Це культиватори з ножеподібними робочими органами (ножові культиватори) і т.д..