Оранка землі трактором, як спосіб запобігання ерозії

   Розглянемо, що ж такі ерозія, і чим вона небезпечна для сільськогосподарських площ.
   У широкому сенсі слова, під ерозією розуміють процес руйнування ґрунтового покриву. При цьому, в залежності від причини руйнування розрізняють водну ерозію або вітрову. Досить часто процес ерозії посилюється неправильно обраним способом оранки землі трактором, або напрямком оранки. Вибір правильного навісного інструменту для обробки землі може або допомогти запобігти процесу руйнування ґрунту, або, навпаки, погіршити його.

Водна ерозія

   Дана ерозія поділяється на два види. Перший вид — площинна ерозія, коли змив грунту проходить в площині, тобто носить в собі площинний характер. Інший вид — лінійна, коли змив грунту відбувається локальними ділянками, з утворенням вибоїн і промоїн.

   При процесі площинної ерозії відбувається змив цілих площ родючої землі, при цьому, відповідно, зменшуються посівні площі. При цьому, в умовах підвищених опадів, кожен раз з орних земель змивається певна кількість цінних ґрунтових частинок. Даний факт тягне за собою зменшення родючості грунту, зменшує кількість корисних речовин в землі. Наприклад, один сильний дощ, змиває з чорнозему до 1.5 тонн з гектара фосфору, азоту і калію. При запущеному процесі ерозії, оголюються піщані і галькові шари — тим самим утворюючи непридатні для сільського господарства площі. Правильний вибір обробки землі, дозволяє не допустити протікання процесу ерозії. 

Наслідкі водної ерозії

   Лінійна ерозія є головною причиною утворення ярів. Особливо сильно вона впливає при наявності на посівних площах вибоїн або поглиблень, які є постійними стоками під час дощу. У разі, якщо грунт має погану властивість водопроникності — утворюються струмки і вибоїни, які в кінцевому рахунку призводять до утворення ярів. Чим же погані яри? Зрозуміло, що в зв’язку з дотриманням сільськогосподарських норм, уздовж ярів протягом 20 метрів, заборонена оранка і посів — а це втрата сільськогосподарських площ. Більш того, якщо яр не закріпити, то з кожним роком його збільшення буде приводити до постійного зменшення посівних площ. У нашій країні яри досить сильно поширені в центральній чорноземній смузі — і складають велику небезпеку для сільського господарства.

   Також існують і інші види водної ерозії, такі як річкова, берегова та іригаційна. У першому випадку, ерозія відбувається в результаті розливу річок, у другому, в результаті збільшення русла річки і руйнування грунту уздовж берегів, ну а в третьому випадку причиною погіршення стану грунту є неправильний полив полів.

Вітрова ерозія

   Вітрову ерозію поділяють на повсякденну (місцеву), видування грунту і пилові бурі. Під повсякденною ерозією розуміють щоденний винос корисних для грунту частинок з його поверхні. При цьому швидкість вітру сягає 12 метрів на секунду. Видування грунту і пилові бурі залежать вже від швидкості вітру і погодних явищ. Даний вид ерозії, в основному, поширений в степових районах. Для запобігання ерозії на даних полях проводять спеціальні прийоми обробки грунту.

Наслідкі вітрової ерозії

   Підводячи підсумок, можна сказати, що грамотна і професійна обробка землі дозволяє запобігти або зменшити вплив процесу ерозії на посівні площі.